ORKIESTRA KAMERALNA
LUX SILESIA
LEOPOLDINUM
WROCŁAW
Orkiestra pod dyrekcją prof. Tomasza Tomaszewskiego (Deutsche Oper Berlin) poprowadziła publiczność przez repertuar wybitnych kompozytorów -
od Wolfganga Amadeusza Mozarta przez Maurycego Moszkowskiego po Antonína Dvoráka.

LEOPOLDINUM wystepuje gościnnie na najznakomitszych festiwalach i w najważniejszych salach koncertowych Europy, takich jak Filharmonia Berlińska czy Tivoli w Kopenhadze.

***

Na koncert zaprosili:
Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu
Stowarzyszenie Promocji Miasta Kultury Görlitz-Zgorzelec t.z. (FVKS)
Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Wacława w Görlitz

KIEDY?

09 grudnia 2018
godz. 17:00

GDZIE?

Kościół pw. Św. Krzyża
(Pfarrkirche Hl. Kreuz)
Struvestr. 19, 02826 Görlitz

IM PROGRAMM *

 • MORTZ MOSZKOWSKI

  SUITA G-MOLL NA DWOJE SKRZYPIEC I FORTEPIAN, OP. 71

 • WOLFGANG AMADEUS MOZART

  DIVERTIMENTO D-DUR NA SMYCZKI, KV 136

 • ANTONIN DVOŘÁK

  SERENADA NA SMYCZKI E-DUR OP. 22

O ZESPOLE

W ciągu prawie czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła wysoką pozycję na scenie muzyki klasycznej, poznała także różne metody prowadzenia zespołu i wypracowała własne podejście do muzyki, łączące emocjonalność brzmienia z klarownością faktury i czytelnością głosów. Na te właśnie cechy gry orkiestry zwracają uwagę krytycy, ceniąc jej wykonania również za pełną zaangażowania ekspresję. Od 1 września 2017 roku funkcję szefa artystycznego NFM Orkiestry Leopoldinum pełni znakomity skrzypek i dyrygent – Joseph Swensen.
Orkiestra od początku była prowadzona przez wybitnych skrzypków-liderów – Karola Teutscha, Jana Staniendę oraz jej wieloletniego koncertmistrza, Zbigniewa Szufłata. Początkowo w znacznej mierze koncentrowała się na repertuarze klasycznym, a nawet barokowym, później rozszerzyła repertuar aż do muzyki XX wieku, co zaowocowało wysoko ocenianymi nagraniami (Cztery pory roku Vivaldiego, utwory Respighiego z udziałem Ewy Podleś albo, z tą samą śpiewaczką, arie Rossiniego).
Od kilku lat priorytetem zespołu jest wykonywanie muzyki wybitnych twórców XX i XXI wieku, przeoczonej w kanonach repertuarowych. Leopoldinum odkrywa więc przed słuchaczami utwory najwyższej próby, które często pozostają poza głównym nurtem koncertowym, mimo że zadziwiają swoją jakością i oryginalnością.
Pod kierownictwem kolejnego wybitnego muzyka, Ernsta Kovacica, orkiestra rozpoczęła eksplorację nisz muzyki XX wieku. Owocem tej misji są kolejne, rejestrowane w ostatnich latach, nagrania płytowe, wśród których szczególną uwagę zwróciły albumy z utworami Ernsta Křeneka (wyd. Capriccio i Toccata Classics) i Leoša Janáčka (DUX), ze smyczkowymi transkrypcjami dzieł Albana Berga (Berg by Arrangement, Toccata Classics; uznany przez „The Sunday Times” za jedną z najlepszych płyt roku) oraz płyta Kunst der Fuge (CD Accord) – pokazująca, jak w znacznym stopniu Bach pozostawał patronem dla wielu kompozytorów, również tych współczesnych.
Zespół występował w najważniejszych salach Europy, takich jak Barbican Centre w Londynie, Philharmonie, Konzerthaus i Schauspielhaus w Berlinie, Konzerthaus w Wiedniu, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastián, a także podczas najważniejszych europejskich festiwali, m.in. Pablo Casals Festival w Prado, Muziekfestival West-Brabant w Holandii, Bodenseefestival i Weilburger Schlosskonzerte w Niemczech, Echternach w Luksemburgu, Festival de musique du Périgord Noir we Francji, Estoril w Portugalii, Festiwal Flandryjski i Europalia.Europa w Belgii, wreszcie Wratislavia Cantans czy Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

SOLIŚCI

 • prof. Tomasz Tomaszewski

  Tomasz Tomaszewski studiował na Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Wronskiego. Po zdanym z wyróżnieniem egzaminie kontynuował studia w Konserwatorium w Leningradzie u prof. Gutnikowa i we Freiburgu u prof. Marschnera oraz uczęszczał na kursy mistrzowskie u Drużnina, Krysa, Fourniera, Liebermanna, Hillera i Szernego. Z "Polish String Quartet" odbył liczne trasy koncertowe po Europie i Australii. Jako solista "Polskiej Orkiestry Kameralnej" koncertował w najróżniejszych krajach.

  Tomasz Tomaszewski, laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach, od 1982 roku jest pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper Berlin. Jako kameralista współpracował z pianistami: Bruno Canino, Fabio Bidini, Francois Kilian, Jerzym Tosik-Warszawiakiem, Alicją Paletą-Bugaj, Eleną Nogaevą, Ewą Tomaszewską, Mają Nosowską, Elżbietą Neumann.

  Tomaszewski jest założycielem i dyrygentem orkiestry kameralnej "Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin", która intensywnie koncertuje od 1988 roku. Od 1988 roku prowadzi również letnie kursy muzyczne w Głuchołazach, wspierane przez Ministerstwo Kultury RP.

  W 1998 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie polskiej kultury za granicą. W tym samym roku otrzymał tytuł Wirtuoza Kameralnego od Berlińskich Senatorów Kultury. Tomasz Tomaszewski jest honorowym obywatelem Opola i miasta Tortorici na Sycylii. W 2001 roku został mianowany profesorem na Universität der Künste w Berlinie.

  Tomasz Tomaszewski jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne" w Opolu, prezesem założonego w 2000 roku Międzynarodowego Towarzystwa im. Ludwika van Beethovena w Berlinie oraz dyrektorem założonego z jego inicjatywy Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie. Jest również dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwika van Beethovena, który od 2015 roku co dwa lata odbywa się w Lusławicach.
 • Zuzanna Basińska
  Zuzanna Basińska już od najmłodszych lat jest cenioną pianistką i kameralistką. Bardzo wcześnie zaczęła dzielić scenę z innymi muzykami, otrzymując najwyższe nagrody konkursowe. Jej gra została niedawno określona przez Stratford Herald jako „anielska”.

  Pianistka występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych, między innymi w St Martin-in-the-Fields, Austrian Cultural Forum, Italian Cultural Institute, The Rudolf Kempe Society w Stratford-upon-Avon, David Josefowitz Recital Hall, Amarylis Fleming Concert Hall, Rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii w Rzymie, Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej, Auli Nova i wielu innych. W styczniu 2018 roku zadebiutowała w Wigmore Hall.

  Zuzanna jest laureatką konkursów pianistycznych, muzycznych i kameralnych: II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Olimpo Musicale” w Prenai na Litwie, XVI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu, VIII Międzynarodowego Niemiecko-Polskiego Konkursu Pianistycznego „Hillera” w Görlitz, II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Simone Delbert Fevrier w Nicei czy XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Szafarni. W listopadzie 2017 roku była finalistką II Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwika van Beethovena w Lusławicach. W maju 2018 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego pianisty podczas North London Festival of Music, Drama and Dance. Współpracuje z Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi w Opolu oraz Międzynarodowymi Kursami Muzyki Kameralnej w Abondance.

  Zuzanna ukończyła z wyróżnieniem studia w Royal Academy of Music w Londynie, w klasie Michaela Dussek’a i Jamesa Baillieu, otrzymując dodatkowo nagrodę August Manns Prize. Jej nauka na tej prestiżowej uczelni była w pełni finansowana przez nagrody Benjamin Dale Award i Gilling Family Scholarship. Zuzanna studiowała także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Jerzego Sterczyńskiego.

  Zuzanna Basińska uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Anglii, Niemczech i Szwecji, kształcąc się pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Helmut Deutsch, Bengt Forsberg, Vanessa Latarche, Kevin Kenner, Colin Carr, Leonid Kerbel, Lewis Kaplan, Kaja Danczowska, Fumiko Eguchi, Anna Malikova, José Gallardo, Sergey Kravchenko, Tomasz Tomaszewski, Edward Zienkowski, Waldemar Andrzejewski, Józef Stompel czy Wojciech Świtała. Występowała także z Matsem Lidstromem, Szymonem Krzeszowcem, Piotrem Janosikiem oraz Maciejem Młodawskim.
 • Katarzyna Ilnicka

  Urodziła się 9 lipca 1991 roku we Wrocławiu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu pod kierunkiem Tomasza Stockiego.

  W latach 2007-2010 w wieku 16 lat została studentką „Jugendstudentin” Hochschule für Musik Würzburg w klasie prof. Michała Szykulskiego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Bartosza Bryły, którą ukończyła w roku 2012 oraz studiów magisterskich Hochschule für Musik Würzburg ukończonych w 2014 roku.

  Katarzyna Ilnicka uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech, Belgii kształtując swoje wiolinistyczne umiejętności pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Georg Michel, Tadeusz Gadzina, Zbigniew Pilch, Piotr Pławner, Gigori Zhislin, Julliard String Quartet, Tomasz Tomaszewski, Herwig Zack, Regis Pasquier.

  Jako skrzypaczka solowa i kameralistka jest laureatką międzynarodowych oraz krajowych konkursów: I nagrody Skrzypcowego Konkursu we Wrocławiu (2002 i 2004), I nagrody Krajowego Konkursu Muzyki Kameralnej we Wrocławiu (2007), III nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Szymanowskiego i Wilhelma Ernsta we Wrocławiu( 2007), II nagrody Skrzypcowego Konkursu w Zell an der Pram - Austria (2008), I nagrody z wyróżnieniem w Skrzypcowym Konkursie Skrzypcowym w Stuttgarcie - Niemcy (2009). W latach 2015 i 2017 była finalistką Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwika van Beethovena w Lusławicach.

  Katarzyna Ilnicka doskonaliła również swoje umiejętności gry muzyka orkiestrowego podczas praktyki w Brandenburger Symphoniker. Regularnie koncertuje z orkiestrami: Berliner Symphoniker, Kammersolisten Deutsche Oper, Neue Philharmonie, Neues Kammerorchester Potsdam, Neue Preussische Philharmonie w krajach Europy w Chinach, Korei Południowej i Japonii.

Kościół pw. Świętego Krzyża

Kamień węgielny pod budowę kościoła Świętego Krzyża położono 27 sierpnia 1850 roku. Kościół macierzysty św. Krzyża jest starym kościołem św. Wacława w Jauernicku. Uroczyste poświęcenie świątyni odbyło się 27 kwietnia 1853 r. Był to pierwszy poreformacyjny nowy budynek kościoła katolickiego w mieście Görlitz. Kościół został wybudowany w stylu neobizantyjskim według projektu ucznia Schinkla - Augusta Sollera.

Osobliwością kościoła jest to, że nie jest on, jak zazwyczaj, zorientowany na wschód. Wieża kościoła umiejscowiona jest od strony północnej, zamiast zachodniej, a chór od południowej, zamiast wschodniej. W 1893 roku, ze względu na dużą liczbę parafian, dobudowano przedsionek. W latach 1992-1995 w kościele prowadzono prace konserwatorskie.


3 lutego 2001 r. poświęcono dużą kopię „Matki Boskiej Częstochowskiej“, ufundowaną przez polskich katolików należących do parafii Świętego Krzyża. Kościół jest obecnie poddawany gruntownej renowacji.

Parafia pw. św. Wacława

Patronem parafii utworzonej na nowo w 2012 roku z sześciu istniejących już parafii jest św. Wacław. To stosunkowo „młoda parafia" w historycznym mieście Görlitz posiadającym ok. 4.000 zabytków.

Licząca ponad 7.000 członków parafia, jest jedną z największych w diecezji Görlitz. Spotyka się tu 45 różnych narodowości. Jeden na czterech wiernych angażuje się czynnie w życie kościoła, w służbie liturgicznej, w chórze, jako lektor lub podejmuje inne działania na rzecz wspólnoty. Do wspólnego śpiewania zaprasza aż siedem chórów kościelnych działających na terenie parafii.

Parafia od dawna intensywnie współpracuje z sąsiednimi kongregacjami w Zgorzelcu i okolicach, a także z lokalną społecznością ekumeniczną. Parafia prowadzi trzy katolickie domy dziecka: St. Jakobus, Zum Hl. Schutzengel i St. Hedwig. Jest również zaangażowana w regionalne biuro Caritas, dom opieki Caritas dla osób starszych "Hildegard Burjan", dom Caritas "Josef Negwer" dla osób upośledzonych umysłowo oraz maltański szpital St. Carolus.
Projekt "Wspólne dziedzictwo kulturowe transgranicznego obszaru Polski i Saksonii - muzyka łączy ludzi" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.
Organizator
Partner
Sponsor

KONTAKT

Tel. +49 (0)3581 767 83 25
Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e.V. (FVKS)
Untermarkt 23, 02826 Görlitz
luxsilesia[at]goerlitz-zgorzelec.org
homeenvelopephone-handset